שיטת מונטסורי

אנו דוגלים בשיטות וחינוך מונטסורי אשר הומצא ע״י מריה מונטסורי.

כאן נפרט לכם את שיטת הלימוד

השיטה החינוכית שפיתחה ד"ר מונטסורי.

שיטת מונטסורי היא שיטה שהומצאה ע״י מריה מונטסורי, והיא שיטת חינוך ממוקדת בילד המבוססת על תצפית מדעית בילדים מלידה ועד בגרות.

זוהי פילוסופיה שמכירה בייחודיות של כל ילד ומכבדת את האינטרסים והצמיחה הטבעית שלו. 

מונטסורי מאמינה בערך, בערכם ובחשיבותם של ילדים. השיטה שלה לא משווה ילדים עם נורמות או סטנדרטים כמו מערכות חינוך מסורתיות, אלא מבינה שכל ילד חייב להתפתח בקצב שלו. ילדים הם אינדיבידואלים ייחודיים, הם אינם יכולים לשלוט באותם מושגים או בעלי אותם תחומי עניין בו זמנית.

המטרה העיקרית של מונטסורי היא לקדם את חדוות הלמידה. חדוות הלמידה הזו מטפחת אדם מותאם היטב שיש לו מטרה וכיוון בחייו. ילדים שחוו זאת הם ילדים שמחים, בטוחים בעצמם ומספקים. בעצם, מונטסורי עוזר לטפח את הכישרונות של כל ילד.

עוד ראוי לציין שחינוך מונטסורי שם דגש ומפתח עצמאות, מוטיבציה עצמית וכישורי חיים. שיטת מונטסורי מלמדת את כישורי החיים של ילדים דרך תחום מפתח הנקרא חיים מעשיים, ובכך עוזרת לילדים להיות עצמאיים.

ילדי מונטסורי לומדים להתלבש בעצמם, לעזור בבישול, לסדר דברים ולהשתתף באופן פעיל במשפחות, קהילות וגנים.

ילדים באופן טבעי רוצים להבין את העולם שסביבם ורוצים למלא בו תפקיד. מונטסורי תומכת ברצון הטבעי הזה על ידי מתן הזדמנויות יומיומיות לפיתוח מיומנויות והשתתפות אלו.

מונטסורי עובד בצורה מסודרת. לכל עבודה בכיתה יש מטרה ומלמדת מיומנות. בגן מונטסורי, לא תמצא שום דבר ללא מטרה או קורס ספציפיים. כל החומרים הם משמאל לימין, מלמעלה למטה, ממושגים קונקרטיים ועד מופשטים. הסידור הזה על מדף הספרים מסודר כך, כי אנחנו קוראים משמאל לימין, וכל שיעור בנוי על בסיס אחר. עליך לשלוט בקונספט הראשון כדי להמשיך לקונספט הבא.

ד״ר מריה מונטסורי אמרה שמשחקי ילדים הם העבודה שלהם, והתפקידים שלהם הם המשחקים שלהם. כאשר ילד משחק, הוא או היא לומדים את המושג למידה מופשטת. פעילויות חוזרות ונשנות הן חלק בלתי נפרד מתהליך למידה זה.

ילדי מונטסורי לומדים בעשייה. זה מעודד ילדים לפתח את כישורי ההתבוננות שלהם באמצעות סוגים שונים של פעילויות. פעילויות אלו מכוונות להשתמש בכמה שיותר חושים, תנועה דינמית, עידון מרחבי, תיאום מיומנויות מוטוריות גדולות וקטנות וידע ספציפי שיוביל להפשטה בעתיד.

מונטסורי מעודד ילדים לעסוק בחשיבה מופשטת, כתיבה, קריאה, מדעים, מתמטיקה, והכי חשוב, לקלוט את התרבות והסביבה שלו בקצב שלהם. תרבות כוללת אינטראקציה עם טבע, אמנות, מוזיקה, ארגון חברתי ומנהגים.

המורה או המדריך של מונטסורי מתבוננים בכל ילד כמו מדען ומספקים תוכנית למידה נפרדת לכל ילד. פיבי צ'יילד (ראש קרן מונטסורי בלונדון) אמרה: "עלינו להיות מוכנים להמתין בסבלנות כמו משרתים, להתבונן בזהירות כמו מדענים ולהבין דרך אהבה ופליאה כמו קדושים".

פעילויות מונטסוריות
משחקי כיתה

הכי חשוב, מריה מונטסורי מקווה שמחשבותיהם של ילדים אינן מוגבלות והם יכולים ללמוד בחופשיות. אוריינטציית ההצלחה שלו היא שכמעט הכל הוא למידה עצמית ומתקן את עצמו. בהדרכת המורה הילדים לומדים בעשייה וחוקרים חומרים. הסביבה מוכנה במיוחד לילדים, ומאפשרת להם לתקשר איתם בחופשיות; הכל בגודל של ילדים, וילדים יכולים לגעת בבטחה ולהשתמש בהם. למעשה, מריה מונטסורי כינתה את המרכז שלה "Casa Dei Bambini" או "בית הילדים".

שיטת מונטסורי מספקת סביבה מעוררת, מוכוונת ילדים, בה ילדים יכולים לחקור, לגעת וללמוד ללא חשש. הורה או מורה מתחשב הוא חלק חשוב בעולמו של הילד הזה. התוצאה הסופית היא עידוד למידה לכל החיים, חדוות הלמידה ואושר מסלול החיים ומטרותיהם.